Wiecie, że długo byłam przekonana, że olejki eteryczne służą jedynie do aromatyzowania powietrza w pomieszczeniach, dodając kilka kropel do wody w pojemniczku kominka zapachowego? Nie zastanawiałam się też, czym się różnią te olejki od tłoczonych, bo różnica wydała mi się banalna - eteryczne tylko pachną, a tłoczone w przewadze nie pachną, ale za to pielęgnują skórę i włosy. No i przyszła w końcu pora, aby zweryfikować moje błędne wyobrażenia o olejkach eterycznych. Oczy otworzyłam na lutowym spotkaniu blogerek w Krakowie, w trakcie którego dowiedziałam się, że nie, one nie tylko nadają piękny zapach, ale też są pomocne w rozwiązywaniu wielu problemów skórnych czy zdrowotnych. Cóż, okazuje się, że olejek eteryczny znaczył dla mnie to samo co zapachowy. Jaka jest różnica? Olejki zapachowe są sztucznymi kompozycjami, przez co nie mają żadnych właściwości leczniczych.
Jak wspomniałam, olejki eteryczne pachną. Są naturalne i pachną jak rośliny, z których są pozyskiwane -  z ich owoców, kwiatów, liści, gałązek. Ta cecha powoduje, że są rewelacyjne do używania w kominkach zapachowych. To, że są naturalnymi olejkami z kolei przekłada się na coś więcej, niż tylko zapach. Mają zbawienny wpływ na skórę (choć z większością lepiej uważać i używać kilka kropel łącząc z olejem tłoczonym, lub dodawać do gotowych lub ręcznie robionych kosmetyków, inaczej mogą uczulić i podrażnić), pomagają w walce z przeziębieniem, relaksują mięśnie, umilają kąpiel. Nie są za to polecane kobietom w ciąży i małym dzieciom.
Zrobiłam przegląd olejków eterycznych firmy Etjaktóre mam, a niżej zebrałam wszystkie, z oferty firmy pod względem ich działania. Sporo informacji znajdziecie na stronie producenta, dlatego każdy z olejków odpowiednio podlinkowałam.

Olejek lawendowy i rozmarynowy

O tych dwóch olejkach już wspominałam we wpisie na temat pielęgnacji skóry głowy. Świetnie się do tego nadają. Oba mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a to jest często pożądane, gdy skóra głowy swędzi i piecze. Dodatkowo olejek rozmarynowy pobudza wzrost włosów, a lawendowy jest pomocny w walce z łupieżem. Używałam olejków w stanie nierozcieńczonym i nie zauważyłam, aby działo się coś złego. Mieszałam także z olejem migdałowym, co także koiło podrażnioną skórę głowy.
Oprócz pielęgnacji skóry głowy, olejek lawendowy pomoże m.in. w zasypianiu, w bólach głowy, w kuracji przeciwtrądzikowej, a rozmarynowy rozluźni mięśnie (mój mąż dodaje kilka kropli do kąpieli po treningu lub meczu), przyniesie ulgę mającym katar i zrelaksuje zmęczone stopy.

Przyznam, że kiedy pierwszy raz wtarłam olejek lawendowy we włosy na noc, nie mogłam usnąć :D Zapach był tak mocny, choć ładny, że mnie rozpraszał. Później było tylko lepiej. Użyty w kominku zapachowym roztacza przyjemny aromat, wprowadza spokojny i błogi nastrój. Nigdy nie przepadałam za zapachem lawendy (ta w saszetkach przeciw molom wkładana do szafy z ubraniami jest bardzo intensywna), ale chyba zacznę się przekonywać.

Olejek pomarańczowy, grejpfrutowy, jałowcowy i geraniowy


To cztery olejki skutecznie rozprawiające się z cellulitem - wystarczy dodać kilka kropel do balsamu, lub do ulubionego oleju i gotowe. Skóra jest ujędrniona, cellulit zmniejszony i dodatkowo ciało pięknie pachnie :D

Ponadto olejek pomarańczowy i grejpfrutowy przez swój soczysty aromat poprawiają nastrój, uspokajają i relaksują. Rewelacyjnie spisują się w kominku zapachowym (solo lub w duecie) o ile oczywiście gustujecie w owocowych zapachach unoszących się w domu.
Olejek geraniowy jest jak dla mnie niezastąpiony przy przeziębieniu i katarze. Odkąd pamiętam wąchałam potarte listki geranium ("anginki"), których mocny zapach (jak ja go lubię!!) aż kręcił w nosie. Jeśli borykacie się z opryszczką, to olejek geraniowy jest skutecznym lekiem.
Olejek jałowcowy, co ciekawe, bo nie miałam o tym pojęcia, odstrasza pchły, wszy i kleszcze! Warto to działanie wykorzystać, np. skraplając ubranie przed wyjściem do lasu. Czy psa można bezpośrednio skraplać, żeby nie złapał pcheł? Nie wiem :D Podobnie jak olejek lawendowy, ma działanie przeciwtrądzikowe.

Olejek cytrynowy

Zbliża się lato, a wraz z nim plaga komarów - tego w tej porze roku nie lubię. Mamy działkę pod lasem, więc komarów jest tam multum, w związku z czym jedno z działań olejku cytrynowego będzie bardzo pożądane - łagodzenie swędzenia i odkażenie skóry po ukąszeniu owadów.
Jeśli lubicie mocny, cytrynowy zapach (nie kojarzący się przy tym z płynem do mycia naczyń lub z innymi środkami czystości), to pokochacie jego aromat! Dodany do kąpieli nadaje zdecydowany zapach, który jeszcze długo utrzymuje się w łazience.

Olejek  miętowy i sosnowy 

Ulgę w przeziębieniu, katarze, kaszlu przyniosą m.in. olejek miętowy, sosnowy i wcześniej opisany olejek geraniowy. Można zrobić inhalacje z dodatkiem tych olejków, lub dodać kilka kropel do kąpieli - oddychanie szybko stanie się łatwiejsze.
Olejek miętowy przez antybakteryjne i przeciwzapalne działanie pomoże także w walce trądzikiem - tzw. "parówka" (nachylenie się nad parującą wodą z głową przykrytą ręcznikiem) świetnie oczyści skórę.

Olejek ylangowy, melisowy i z drzewa różanego

Te trzy olejki to typowe uspokajacze. Relaksują, wyciszają, działają także przeciwbólowo i kojąco po ciężkim psychicznie dniu.
Olejek ylang-ylang ma bardzo delikatny zapach, a przez jego oryginalność często spotykany jest w perfumach (np. Coco Mademoiselle Chanel)
Olejek melisowy po dodaniu do oleju bazowego (takiego, który się u Was najlepiej sprawdza) pielęgnuje skórę twarzy wybielając piegi i przebarwienia.
Olejek z drzewa różanego to jeden z bardzo cenionych składników o działaniu przeciwzmarszczkowym, a także przeciwtrądzikowym.

Olejki eteryczne można łączyć tworząc nowe kompozycje zapachowe lub wzmacniając i uzupełniając działanie olejków. Etja ma w swojej ofercie orzeźwiająco-łagodzącą mieszankę Aroma-Oil, mającą m.in. przynieść ulgę w czasie przeziębienia.

Poniżej zebrałam wszystkie olejki eteryczne Etja i podzieliłam ze względu na działanie. Łatwo i szybko znajdziecie te, które się Wam przydadzą.

Działanie olejków eterycznych:

  • uspokajające, relaksujące, przeciwdepresyjne: olejek melisowy, olejek ylang-ylang, olejek różany, olejek bergamotowy, olejek cedrowy, olejek cyprysowy, olejek cytrynowy, olejek geraniowy, olejek grejpfrutowy, olejek jodłowy, olejek lawendowy, olejek melisowy, olejek mandarynkowy, olejek paczulowy, olejek pomarańczowy, olejek z drzewa sandałowego, olejek sosnowy, olejek świerkowy, olejek ylang-ylang, olejek z drzewa różanego
  • przeciwbólowe: olejek anyżowy,olejek cytrynowy, olejek eukaliptusowy, olejek geraniowy, olejek goździkowy, olejek grejpfrutowy, olejek jałowcowy, olejek kminkowy, olejek lawendowy, olejek melisowy, olejek miętowy, olejek paczulowy, olejek pichtowy, olejek rozmarynowy, olejek z drzewa sandałowego, olejek tymiankowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z drzewa różanego 
  • przeciwzmarszczkowe: olejek lawendowy, olejek z drzewa różanego 
  • przeciwtrądzikowe: olejek cedrowy, olejek cytrynowy, olejek paczulowy, olejek z drzewa sandałowego, olejek z drzewa herbacianego, olejek z drzewa różanego,
  • antycellulitowe, wyszczuplające, ujędrniające: olejek cedrowy, olejek cyprysowy, olejek geraniowy, olejek grejpfrutowy, olejek jałowcowy, olejek paczulowy, olejek pomarańczowy, olejek rozmarynowy
  • przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe: olejek cedrowy, olejek cyprysowy, olejek cytrynowy, olejek eukaliptusowy, olejek geraniowy, olejek jodłowy, olejek lawendowy, olejek miętowy, olejek paczulowy, olejek pichtowy, olejek rozmarynowy, olejek z drzewa sandałowego, olejek sosnowy, olejek świerkowy, olejek tymiankowy, olejek z drzewa herbacianego
  • przeciw egzemie: olejek cyprysowy, olejek paczulowy, olejek z drzewa sandałowego
  • ograniczające potliwość: olejek cyprysowy, olejek jodłowy, olejek sosnowy, olejek świerkowy
  • przeciwłupieżowe: olejek cedrowy, olejek z drzewa sandałowego
  • przy przeziębieniu, kaszlu, katarze: olejek anyżowy,olejek cyprysowy, olejek eukaliptusowy, olejek geraniowy, olejek goździkowy, olejek jodłowy, olejek miętowy, olejek pichtowy, olejek z drzewa sandałowego, olejek sosnowy, olejek świerkowy, olejek tymiankowy,olejek z drzewa herbacianego
  • kojące na ugryzienia owadów: olejek cytrynowy, olejek eukaliptusowy, olejek melisowy, olejek z drzewa herbacianego
  • gojące: olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy
  • przeciw wszom, pchłom, kleszczom: olejek jałowcowy
  • odstraszające owady: olejek cytrynowy, olejek geraniowy, olejek goździkowy, olejek lawendowy, olejek miętowy
  • przeciw opryszczce: olejek bergamotowy, olejek cytrynowy, olejek geraniowy,olejek z drzewa herbacianego
  • afrodyzjak: olejek anyżowy,olejek goździkowy, olejek kminkowy, olejek z drzewa sandałowego, olejek ylang-ylang
  • pobudzające: olejek cytrynowy, olejek geraniowy, olejek grejpfrutowy, olejek jałowcowy, olejek miętowy, olejek sosnowy, olejek świerkowy, olejek ylang-ylang,olejek z drzewa różanego
  • pobudzające laktację: olejek kminkowy 
  • wybielające: olejek melisowy

I na koniec konkurs. Do wygrania są dwa zestawy olejków Etja, widoczne na zdjęciu:

1. Konkurs trwa od 30.04.2016 - 14.05.2016
2. Jedna osoba może wziąć w nim udział tylko jeden raz
3. Aby wziąć udział należy:
- polubić profil Etja na Facebooku i profil mojego bloga na Facebooku.
Jeśli macie konto na Instagramie, polubienia będą mile widziane (Etja, Kamila JK)
- odpowiedzieć na pytanie: Które z działań olejków eterycznych  najchętniej wypróbowałabyś na sobie.
- pod uwagę będą brane tylko zgłoszenia przez poniższy formularz:


4. Sponsorem nagród jest firma Etja
5. Nagrody wysyłam ja na wskazany adres
6. Podanie wyników nastąpi do 17.05.2016. Jeśli nie otrzymam maila z adresem w ciągu 3 dni, wyłonię nową osobę



12 komentarzy:

  1. Super post ! :) Naprawdę cudowne olejki. Olejki gojące to super sprawa. :) Niestety nie mamy konta na instagramie i nie możemy wziąć udziału w konkursie. :/ Pozdrawiamy https://agssymi.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj bardzo dawno już olejków eterycznych nie stosowałam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Marzy mi się taka kolekcja olejków eterycznych :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam olejki eteryczne :)

    Pozdrawiam,

    czytelnicze-zacisze.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Ale kolekcja! Fantastyczna! ;0 Z przyjemnością biorę udział w rozdaniu bo zestaw nr 2 wygląda rewelacyjnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo lubię olejki eteryczne. Często palę je w kominku, zmieszane z wodą. Ślicznie wtedy pachnie ;)
    momentofdreamsheart.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Zestawy śwetne, chyba się skuszę. Ja uwielbiam palić świece, ale kto wie, może się przerzucę, tu działanie jest jeszcze zdrowotne :)

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!