Jedną z kojarzących się z ciążą zmianą w kobiecym ciele są rozstępy. Mnie akurat udało się ich uniknąć we wszystkich trzech ciążach (nadal mnie to zdumiewa, bo raczej mam skłonność do wszelkich tego typu defektów), ale widziałam wiele brzuchów i na żywo i na zdjęciach z mniejszymi lub większymi rozstępami.

Ciąża to stan, w którym w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany. Najczęściej mają one podłoże hormonalne. Zachcianki, przemęczenie i osłabienie organizmu, przyrost wagi i rozstępy, które pojawiają się w wielu miejscach, najczęściej na brzuchu. Czy da się im zapobiec? Co zrobić, gdy zaczną się pojawiać?Skąd się biorą rozstępy w ciąży?

Rozstępy to dolegliwość, która nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Jest to problem natury estetycznej, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Rozstępy w ciąży pojawiają się już od pierwszych miesięcy, w momencie kiedy ciąża staje się widoczna. Powstają na skutek rozciągania się skóry oraz przyrostu wagi. Powstawaniu rozstępów sprzyjają czynniki hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne. Włókna kolagenowe i elastynowe w skórze pękają, tworząc czerwone, różowe lub purpurowe linie. Rozstępy w ciąży najczęściej uwidaczniają się na brzuchu oraz na piersiach, jednak występują też z tyłu ramion, na udach, pośladkach oraz na plecach. Niestety rozstępom ciężko jest zapobiec, a samo ich leczenie również nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Najważniejsze to wczesne zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie kuracji w momencie pojawienia się na skórze pierwszych blizn.

Rozstępy w ciąży – jak zapobiegać i jak leczyć?

Przeważnie w miejscu powstawania blizn na skórze czuć delikatne mrowienie lub swędzenie. Rozstępy w ciąży w początkowej fazie, należy smarować specjalnymi balsamami, które nawilżą skórę, zapobiegną jej wysychaniu, a tym samym mogą ograniczyć powiększanie się już powstałych blizn. Całkowite usunięcie rozstępów jest możliwe jedynie podczas operacji. Mniej inwazyjne środki to: 
- peelingi chemiczne, które poprawiają krążenie, zwiększając produkcję kolagenu oraz poprawiając napięcie skóry
- mikrodermabrazja, czyli ścieranie martwego naskórka i pobudzanie skóry do produkcji kolagenu
- światłoterapia, która wykorzystuje różne rodzaje światła do stymulacji skóry, wpływając na spłycenie blizn

Profilaktyczne używanie balsamów, kremów i peelingów na rozstępy na pewno zmniejszy ryzyko powstawania dużych, widocznych blizn. Rozstępy w ciąży pojawią się z mniejszym prawdopodobieństwem, jeśli kobieta będzie dbała o nawilżenie organizmu oraz skóry. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, zbilansowana dieta, masaże oraz ćwiczenia na pewno zmniejszą ryzyko pojawienia się nieestetycznych pęknięć.

Dbałam o nawilżenie skóry szczególnie na brzuchu, w szufladzie biurka w pracy trzymałam balsam i gdy tylko czułam nieprzyjemne napięcie i swędzenie skóry szłam do łazienki i go nakładałam. Okazało się to dla mnie wystarczające, aby na skórze nie pojawiły się rozstępy.


A Was w ciąży dotknął problem rozstępów?7 komentarzy:

 1. Ja w ciąży nie byłam, ale często sporo wahała mi się waga i rozstępy mam - na szczęście w ogóle o nich nie pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. super, że nie nabawiłaś się w ciąży rozstępów, ja jeszcze żadnej nie miałam

  OdpowiedzUsuń
 3. Też nie miałam rozstępów w żadnej ciąży :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobno to tez sprawa genów, ale warto zapobiegać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, moja mama ani siostra nie mają rozstępów. Za to z cellulitem zmagam się tylko ja, więc w ich przypadku pewnie geny nie mają znaczenia :/

   Usuń
 5. Warto dbać o skórę w ciąży, rozstępy to podobno kwestia dziedziczna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uf..całe szczęście mnie też, w ciąży, nie dotknął ten problem.

  OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!