Wśród postanowień noworocznych są też dotyczące remontu mieszkania. Wprawdzie zima niezbyt sprzyja pracom remontowym, ale można przeprowadzić modernizację wewnątrz, niekoniecznie wymieniając okna. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby już na początku roku nie popaść w zbyt duże wydatki i żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Plan – podstawa każdego remontu

Prace remontowe trzeba dobrze rozplanować. Najpierw ustalamy ich zakres i kolejność. Jest to niezbędne dla zmniejszenia kosztów remontu i czasu jego trwania. Niektóre pomieszczenia mogą wymagać gruntownego remontu, inne wystarczy odświeżyć i określenie kolejności prac umożliwi uniknięcie błędów i niedoróbek. Z tego względu plan prac powinien być też jak najdokładniejszy; im więcej szczegółów będzie zawierał, tym lepiej będzie można usystematyzować i skoordynować czynności. Również im dokładniejszy plan, tym bardziej precyzyjny będzie kosztorys prac remontowych, co znacznie zmniejszy ryzyko niemiłych niespodzianek podczas regulowania opłat za materiały i robociznę.

Jak najwięcej samodzielnie

Wynajęcie ekipy remontowej jest jednym z najpoważniejszych wydatków. Warto pozbierać różne oferty, ale wcześniej należy spisać na kartce czynności, które możemy wykonać własnym sumptem. Takich prac jest wiele; można np. samodzielnie pomalować ściany. Średnie ceny kształtują się następująco (stawki za 1 m2):
Mycie ścian i sufitów – 10 zł
Usuwanie starej farby – 7,50 zł
Wypełnianie ubytków, szpachlowanie – 11 zł
Gruntowanie przed malowaniem – 4,50 zł
Malowanie – 10 zł.

Jeżeli policzymy koszt remontu ścian i sufitów w całym mieszkaniu, otrzymamy całkiem pokaźną kwotę, którą możemy zaoszczędzić. Wydatki, jakich nie unikniemy, to środki do mycia, szpachla, preparat gruntujący, farba i akcesoria malarskie. Trzeba będzie także kupić folię do zabezpieczenia przed malowaniem. Szeroki wybór farb ściennych i sufitowych oferuje wydawana przez sieć Leroy Merlin gazetka reklamowa.

Niektóre osoby mogą wykorzystać posiadane zdolności manualne do samodzielnego kładzenia paneli podłogowych. Nie jest to czynność zbyt skomplikowana i czasochłonna, a zważywszy, że specjalista zażąda około 18 zł za m2 podłogi, warto przemyśleć taką opcję. W razie wątpliwości można posłużyć się jednym z wielu darmowych poradników internetowych, zamieszczonych w formie filmów. Panele podłogowe bardzo dobrej jakości, o różnym stopniu ścieralności, w różnych kolorach i w atrakcyjnych cenach poleca ukazująca się w sieci Obi gazetka promocyjna.

Nowo i niedrogo – zmiana dekoracji

Wyposażając mieszkanie po remoncie warto pomyśleć o nowych dekoracjach, które przydadzą nowości, a jednocześnie nie wydrenują portfela. Wydawana przez sieć Pepco gazetka promocyjna zamieszcza ciekawe i tanie oferty różnych elementów dekoracyjnych. Można kupić efektowne osłonki na doniczki w cenie już od 10 zł, ładny metalowy świecznik w formie globusa - w tej samej cenie, ozdobne półki wiszące, itp.

Można również wymienić tekstylia: poszewki na poduszki, narzutę na kanapę, pokrowce na krzesła. Do nowych akcesoriów tekstylnych trzeba będzie dobrać kolorystycznie zasłony. Razem jest to wydatek około kilkuset złotych. Zmiany mogą dotyczyć również mebli; nie trzeba kupować nowych, wystarczy poddać renowacji dotychczasowe. Niektóre z prac renowacyjnych można także wykonać własnoręcznie, np. pomalować je odpowiednią farbą z matowym lub błyszczącym – zależnie od gustu – wykończeniem i wymienić uchwyty na nowe, pasujące do uzyskanego koloru. Starą półkę na książki można odnowić za pomocą imitującej drewno samoprzylepnej okleiny meblowej.

Zupełnie nowego wyglądu nabierze pokój, w którym zdecydujemy się zastąpić firanki i zasłony roletami. Nowoczesne rolety okienne są bardzo łatwe w montażu i nie kosztują dużo. Można kupić rolety klasyczne i zaciemniające, w cenie już od 30 zł (zaciemniające są nieco droższe).

Jeżeli nie mamy pomysłu na ozdobienie pustej ściany, warto rozważyć możliwość zakupienia dekoracyjnych naklejek samoprzylepnych. W sprzedaży są naklejki różnej wielkości, o różnych kształtach i z różnymi obrazami. Przykładem może być naklejka w kształcie mapy świata, która ożywi jednokolorową ścianę i będzie przyciągać wzrok.

Dekoracje do domów i mieszkań można znaleźć, korzystając z serwisu Gazetkomat.pl. Również tam znajdziemy wszelkie materiały i akcesoria, niezbędne do przeprowadzenia remontu.

 

8 komentarzy:

 1. Warto przeglądać tego typu gazetki, można w nich znaleźć wiele ciekawych ofert i inspiracji

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas w tym roku też będzie remont

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydałby mi się remont pokoju - tapety mają ponad 10 lat i o ile chyba dam radę je zedrzeć (całe życie przy zmianach tapet to robiłam) to już z gładzią nie dam rady...pomalować chyba będę potrafiła :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ja planuje umalowac i tak zwlekam

  OdpowiedzUsuń
 5. Remonty... temat rzeka. W moim rodzinnym domu tata sam robił większość remontów. Są oczywiście dwie strony medalu. Robisz sam, wychodzi taniej ale poświęcasz temu dużo swojego czasu i jest ryzyko, że coś nie wyjdzie. Weźmiesz fachowców, płacisz więcej alemasz zrobione lepiej i czasem szybciej. No i nie musisz brudzić sobie rąk ��

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny wpis. W miarę możliwości, zawsze robimy wszystko sami lub z niewielką pomocą z zewnątrz. W każdym razie jeśli chodzi o meble, poza ceną warto również spojrzeć na jakość. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Remont dopiero przede mną - zapowiada się na tyle srogo, że prawdopodobnie sama nie dam rady go ogarnąć i potrzebna będzie ekipa ;)

  OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!