Mogłoby się wydawać, że zapalenie ucha nie powinno być szczególnie dotkliwą przypadłością. Kto go jednak doświadczył wie, że jest to naprawdę nieprzyjemne i skutecznie psuje dobre samopoczucie.


Kiedyś będąc ze starszym synem u pediatry (miał wtedy kilka miesięcy) z podejrzeniem zapalenia ucha lekarka popatrzyła na mnie i powiedziała: oj, pani chyba nie wie jak się zachowuje dziecko z zapaleniem ucha. No i nadal tego nie wiem, na szczęście. Zapalenie ucha jak na razie oszczędziło moich obu synów, ale syn koleżanki mojej mamy nie miał takiego szczęścia - jako dziecko często na nie chorował i w rezultacie ma bardzo poważną wadę słuchu, nosi aparaty słuchowe.

Jeśli przydarzy się nam zapalenie ucha przydają się wtedy dobre środki do jego zwalczania, takie jak krople Ototalgin, Ucholek forte czy Otinum.

Pożądane i faktyczne działanie leku

Siłą pierwszego leku jest między innymi to, że poza stosowaniem podczas samego wystąpienia stanu zapalnego może on być także stosowany, kiedy ucho jest w dobrym zdrowiu. Wtedy celem jego zastosowania jest przepłukiwanie ucha, aby spowodować zmiękczenie znajdującej się w nim woskowiny, dzięki czemu łatwiej będzie ją usunąć. Produkt przeznaczony do takiego zastosowania musi i faktycznie charakteryzuje się kilkoma grupami działania.
Ma on więc oddziaływanie:
 • przeciwzapalne
 • przeciwbólowe
 • przeciwgorączkowe
Jest to więc kompleksowy zestaw efektów, przynoszących całościową ulgę i skuteczne rozwiązanie problemu, zamiast jego zamaskowania tylko na jednej przestrzeni. Znajdujący się w jego składzie salicylan choliny jest bardzo korzystnym składnikiem, za sprawą którego dochodzi do zatrzymania działania enzymów mających niekorzystny wpływ na leczony obszar. Powiązany z tymi enzymami zbyt duży poziom syntezy prostaglandyn wpływa na pojawienie się i utrzymywanie stanu zapalnego oraz odczuwalnego nieprzyjemnego bólu. Dzięki salicylanowi w szybkim czasie owa synteza zostaje zatrzymana, dzięki czemu momentalnie pojawia się ulga w odczuwaniu bólu i likwidacja jego przyczyny, czyli samego stanu zapalnego.

Leczenie pod okiem specjalisty

Dostępne na rynku leki na zapalenie ucha są generalnie bezpieczne i nie stanowiącego szczególnego zagrożenia, co nie zmienia faktu że przy ich stosowaniu i tak trzeba zachować należytą ostrożność. Najlepiej stosowanie produktu skonsultować z lekarzem, który wskaże odpowiedni preparat i uprzedzi o ewentualnych skutkach ubocznych.

Nie należy po niego sięgać, jeśli samemu zapaleniu towarzyszą pewne objawy, między innymi:
 • wciąż rosnący poziom bólu
 • ropne lub krwiste wycieki
 • obniżenie jakości słuchu
 • przy uszkodzeniu błony bębenkowej
Takie symptomy sprawiają też, że tym bardziej nie wolno działać na własną rękę, lecz podjąć specjalistyczne leczenie pod okiem lekarza. W takiej sytuacji stosowanie jakiegokolwiek leczenia w sposób przypadkowy, nie podparty odpowiednim rozeznaniem, wiedzą i doświadczeniem, staje się po prostu niebezpieczne. Nie warto takiego czegoś podejmować, aby nie pogorszyć swojego stanu i nie nabawić się jeszcze gorszych konsekwencji.

6 komentarzy:

 1. Mnie bardzo często łapie zapalenie ucha ! :( niestety. Ból okropny.

  OdpowiedzUsuń
 2. za dzieciaka mialam sta;le ten problem

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chyba nigdy nie miałam zapalenia ucha, za to na przykład moja mama bardzo często je ma okresem jesiennym.

  OdpowiedzUsuń
 4. O luuudzie..u mnie zapalenie ucha na zmianę mam ja i córka :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja na szczęście już dawno nie miałam zapalenia ucha :)

  OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!