Cholesterol może być dobry i zły, częściej mówi się o tym złym, ponieważ faktycznie to on wymaga większej uwag szczególnie, jeśli ktoś z rodziny ma z nim "problem". Zbyt wysoki jego poziom jest niekorzystny dla ludzkiego zdrowia. Konieczne są wtedy odpowiednie działania na obniżenie cholesterolu. Dzięki nim doprowadza się go do odpowiedniego poziomu.


Sposoby na obniżenie cholesterolu

Warto w miarę możliwości zadbać o to, by nie tylko obniżyć poziom cholesterolu na dany moment, ale także by odpowiednia jego wielkość utrzymywała się przez jak najdłuższy czas. Dzięki temu można się cieszyć dobrym zdrowiem jako stabilnym poziomem rzeczy, a nie wahającym się, odzyskiwanym i znów traconym.

Mając tendencję do jego podwyższania wprowadza się w życie kilka istotnych zmian, takich jak:
- zwiększanie ilości ruchu
- stosowanie odpowiedniej diety
- rezygnacja z przyjmowania używek
- kontrole lekarskie

Najlepsze efekty można utrzymać, kiedy nie tyle wybiera się z powyższych opcji, lecz postara się o wprowadzeniu ich w życie w jak największym zakresie. Dzięki utrzymywaniu zdrowych nawyków, znacznie zwiększa się także utrzymywanie odpowiedniego (a do tego stabilnego) poziomu cholesterolu. Tego typu nawyki są na tyle uniwersalnie zdrowe, że przekładają się także na odczuwanie jego poprawy również w innych aspektach, nie tylko, jeśli chodzi o obniżenie cholesterolu. Z tego, co zauważalne, może poprawić się natychmiastowo także stan cery i skóry oraz wyszczuplenie sylwetki, przez co dana osoba jest i czuje się lżejsza, a więc także mniej się męczy. Lepiej też funkcjonują inne organy i narządy.

Pomocne środki farmakologiczne

Jeśli nie są wystarczające domowe sposoby i kroki związane ze sposobem odżywiania oraz przemiany stylu życia na bardziej aktywny, należy zdecydować się na wizytę w aptece i tam skorzystać ze środków farmakologicznych które pomogą w temacie. Dzięki nim łatwiej jest przywrócić właściwy poziom. Obniżenie cholesterolu za ich sprawą jest skuteczne, co nie oznacza, że dzięki nim można spocząć na laurach. Wciąż nie można nic nie robić, jeść i zażywać co się chce, a do tego unikać aktywnych form spędzania czasu. Środki tego typu są dostępne bez żadnych ograniczeń i bez recepty, ale trzeba pamiętać, że wciąż są to środki farmakologiczne, co oznacza, że przy ich stosowaniu należy zachować odpowiednią dozę ostrożności i rozwagi. Do tego oczywiście powinny one być traktowane jako jeden z elementów dążenia do odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi, a nie łykane jako najprostszy sposób radzenia sobie z zaistniałym problemem.


Z jednej strony problem "złego" cholesterolu jest nagłaśniany od kilku lat a mam wrażenie, że nadal mało osób kontroluje jego poziom. No właśnie,

kiedy ostatnio badałeś poziom cholesterolu?

 

1 komentarz:

  1. Ja na szczęście ze zbyt wysokim cholesterolem nie mam problemu, bardzo dbam o dietę i aktywność fizyczną :)

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!