Kiedy 3 lata temu zdiagnozowano u mnie Hashimoto, jedna z pierwszych porad endokrynologa brzmiała - proszę unikać stresu i dużo odpoczywać. Zaśmiałam się na te słowa i zapytałam, jak to zrobić? Nie zrezygnuję z pracy, nie wyślę męża i dzieci albo siebie samej na bezludną wyspę (choć i tam pewnie znalazłoby się mnóstwo powodów do stresu).

Jak część z Was wie, mój  młodszy syn jest chory i nigdy zdrowy nie będzie - to jest mój największy, bezustanny stres. Jako matka chcę dla niego jak najlepiej (od około 6 miesiąca jest rehabilitowany, ma zajęcia z logopedą, niezliczone wizyty u lekarzy specjalistów, badań, od czerwca jako 2,5 latek zaczął chodzić do przedszkola integracyjnego do czego potrzebował kilku "papierów"). Choć aż za dobrze zdaję sobie sprawę, że "mogło być gorzej" to jednak świadomość, że nigdy nie będzie w pełni samodzielny, nie założy rodziny, spotka go wiele nieprzyjemności (a taki jest wesoły i uroczy, pełny empatii ...) jest dla mnie przytłaczająca.
No ale wiecie, mam unikać stresów, żyć sobie spokojnie ... Dobrze, panie doktorze. Ironia ironią, ale stres to rzeczywiście bomba z opóźnionym zapłonem.


Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia, o charakterze negatywnym bądź pozytywnym. Życie w ciągłym napięciu nerwowym prowadzi do negatywnych skutków stresu, które są przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych, jak choćby wrzody.
W większości przypadków wrzody spowodowane są bakterią Helicobacter pylori, jednak nadmierny stres przyczynia się do powstania wielu chorób. Jedną z nich jest właśnie choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nadmierny stres może prowadzić też między innymi do: zawału serca, miażdżycy, otyłości. Powoduje też problemy ze snem czy depresję.
Istnieje również pozytywny rodzaj stresu. Adrenalina, która się uwalnia w stresujących sytuacjach, mobilizuje nasz układ nerwowy do działania. Niewielka dawka stresu może mieć działanie motywujące i pomagające w szybkim podjęciu jakieś decyzji, rozwiązaniu problemu.

Dieta a wrzody żołądka
U osób z problemami z układem trawiennym bardzo ważną rzeczą jest odpowiednia dieta, pozbawiona tłustych oraz mocno przyprawionych potraw. Znaczenie ma też w jaki sposób spożywamy posiłki. Powinniśmy jeść powoli, małe porcje. Wrzody żołądka leczy się głównie farmakologicznie, jednak naturalne sposoby leczenia również są stosowane i polecane. Zioła pomocne w leczeniu wrzodów to m.in.: Kozieradka, Babka Lancetowata, Kwiat Rumianku czy Nagietka. Jednym z często polecanych środków na wrzody żołądka jest też siemię lniane. Siemię lniane wykazuje korzystny wpływ na przewód pokarmowy, w tym na żołądek. Reguluję trawienie oraz chroni błonę śluzową żołądka przed podrażnieniami.

Wrzody jak ich uniknąć
Co zrobić, aby nie doprowadzić do powstania wrzodów? Odpowiedź wydaje się być  oczywista, zdrowe regularne posiłki oraz brak stresu. O ile na to, co jemy mamy wpływ, to drugie nie zawsze zależy od nas.

Oto kilka najprostszych sposobów na walkę ze stresem:
 • aktywność fizyczna, która pomaga rozładować kumulujące się wraz z upływem czasu napięcie
 • sen i relaks
 • masaż lub joga
Na stres jesteśmy narażeni wszyscy bez wyjątku. Nie możemy go całkowicie wyeliminować z naszego życia. Towarzyszy on nam w pracy, często też w domu. Stresujące sytuacje nie na wszystkich działają w ten sam sposób. Część osób mobilizują do działania, innych zniechęcają. Ważne jest, żeby umieć sobie z nim radzić. Sposobów na walkę ze stresem jest bardzo dużo, wszystko zależy od tego, co lubimy robić od naszego charakteru i temperamentu.

3 komentarze:

 1. staram się czasami wyluzować ale od jakiegoś czasu odczuwam skutki stresu właśnie objawiające się bólem brzucha.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie od dziś wiadomo, że stres jest przyczyną wielu schorzeń :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety oboje z Mężem wiemy "z czym to się je"

  OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!