Z bólem gardła nie ma żartów. Pojawia się znienacka i zazwyczaj wcale tak szybko nie odpuszcza. Co gorsza, schorzeniu towarzyszą zazwyczaj inne uciążliwe objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała, dreszcze czy katar.


Ból gardła – co może go wywołać?

Najpowszechniejszą przyczyną bólu gardła są infekcje górnych dróg oddechowych. Przeziębienia, grypa czy bakteryjne zapalenie migdałków. Oprócz tych czynników można wyróżnić także kilka innych, które często powodują dyskomfort związany z gardłem. To przede wszystkim palenie papierosów, przebywanie w miejscach, gdzie jest zanieczyszczone powietrze, ale też próchnica zębów, zapalenie dziąseł czy różne choroby, np. odra lub ospa. Nie można więc bagatelizować żadnych objawów bólowych, ale jak najszybciej zacząć działać. Im szybciej znajdzie się przyczynę bólu, tym łatwiej będzie można pozbyć się czynnika, który go wywołał.

Co na ból gardła?

Kiedy infekcja rozwija się, wtedy jeszcze można ją najszybciej złagodzić. Szybka reakcja może przynieść znaczną poprawę samopoczucia, dlatego warto poznawać swój organizm, aby wiedzieć, jak przeciwdziałać. Oczywiście każde przeziębienie może być inne, ale w wielu przypadkach infekcja przebiega podobnie i każdy ma na nią sprawdzone sposoby. Jedni wybiorą inhalacje ziołowe sporządzone z rumianku czy szałwii, a drudzy zdecydują się na olejki eteryczne.

Sporo osób wybiera bardzo dobrą metodę, czyli płukanki ziołowe. Gardło można też płukać roztworem soli fizjologicznej czy sodą oczyszczoną. Tego typu domowe zabiegi pomagają w pozbyciu się bólu, eliminują wirusy i bakterie oraz działają przeciwzapalnie. Szczególnie płukanka przygotowana z suszu lipy jest niezastąpiona w walce z objawami infekcji.

Najlepiej wiedzą rodzice, co na ból gardła dla ich dziecka będzie najlepsze. Jeśli infekcja dotyka maluszka, wtedy trzeba go bacznie obserwować, aby wiedzieć, czy wizyta u pediatry jest konieczna. Często przeziębienie trwa bardzo krótko u dziecka i wystarczy leczyć je domowymi sposobami, aby szybko nastąpił powrót do zdrowia.

Co jeszcze można stosować?

Warto pomyśleć o sporządzeniu syropu z naturalnych produktów, np. z cebuli, czosnku, cytryny, imbiru i goździków. Do tych składników dodajemy najczęściej inne, np. kilka łyżeczek miodu. Takie domowe remedium na ból gardła sporządza się „na już” bądź na kilka godzin przed spożyciem. Bardzo dużą popularność ma np. syrop z sosny, który przygotowuje się około 6. tygodni. Dopiero po takim czasie można rozlewać go do buteleczek.


Oprócz ww. sposobów radzenia sobie z infekcją trzeba też dbać o swoje gardło każdego dnia. Liczy się wietrzenie pomieszczeń, unikanie dymku papierosowego i picie większej ilości płynów. Warto zawsze poszerzać swoją wiedzę na ten temat, pytają znajomych, bądź kierując się opiniami zamieszczonymi w Sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „co na ból gardła”, aby wybrać dla siebie kilka metod zaradczych. Ludzi często dzielą się na forach tematycznych cennymi radami, a nuż, może znajdzie się coś naprawdę godnego uwagi. 

3 komentarze:

  1. od kiedy moje dziecko poszło do żłobka, to przynosi mi takie "syfy", że za każdym razem jestem i ja chora :( sposoby domowe nawet nie pomagają :/ eh, zero odporności, ale w przyszłym roku mamy zamiar nie chorować, bo ile można ;) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie sprawdza się miód, czosnek, cebula i cytrusy, czyli same naturalne antybiotyki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Naturalne środki są najlepsze:) Inaczej jest już z leczeniem zębów, tu dentysta https://dentistica.pl będzie musiał zaradzić temu jakoś

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!