Infekcja górnych dróg oddechowych u małego dziecka to spory problem dla rodziców. Trzeba dobierać odpowiednie leki i bacznie obserwować dziecko. Wiele przypadków nie wymaga interwencji lekarskiej. Wystarczy dobra maść rozgrzewająca czy sól fizjologiczna dla niemowląt, aby przeziębienie minęło.

Objawy infekcji u malucha

Objawy przeziębienia są podobne jak u człowieka dorosłego, czyli kaszel, stan podgorączkowy lub gorączka, biegunka i czasami wymioty. Dziecko staje się płaczliwe, nie ma apetytu i często śpi niespokojnie. Bardzo uciążliwy bywa katar u noworodka, który utrudnia mu oddychanie i ssanie piersi matki. Tak samo mocno uciążliwy jest kaszel, a u najmłodszych, który u najmłodszych ma postać tzw. sapki. Oprócz ww. objawów przeziębienia pojawiają się także wymioty. Kiedy wystąpią kilka razy na dobę, wtedy trzeba zasięgnąć porady lekarza. Istnieje ryzyko odwodnienia, dlatego wskazówki pediatry są w tym przypadku bardzo ważne. Przy uciążliwych biegunkach sprawa wygląda ponownie. Jeśli nie ustępują, wtedy należy zdecydować się na leczenie pod okiem lekarza.

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim trzeba bacznie obserwować dziecko, bo nie każdy objaw przypominający przeziębienie musi wynikać z infekcji. Jeśli maluch ma gorączkę powyżej 38,5 st. C, wtedy konieczne staje się podanie leków, które ją obniżą. Kiedy jest mniejsza, nie należy spieszyć się z podawaniem takich środków. W przypadku małych dzieci bardzo pomocne są także inhalacje wykonywane za pomocą nebulizatora. Można też podawać dziecku witaminę C w kroplach i smarować skórę pod noskiem maścią, w której składzie znajdują się wyciągi roślinne. Dzięki nim dziecko będzie łatwiej oddychało. Pomocne mogą okazać się maści rozgrzewające, którymi można posmarować plecy i klatkę piersiową. Często rodzice przygotowują kąpiele ziołowe, np. w naparze z tymianku.

Sól fizjologiczna dla niemowląt - skuteczna w przeziębieniu

Sól fizjologiczna dla niemowląt jest niezastąpiona w czasie przeziębienia, a szczególnie wtedy, gdy pojawi się katar. Oprócz tego, że nawadnia organizm, nawilża śluzówki, dlatego tak często stosuje się ją do czyszczenia noska. Zalegający w nim śluz, który produkowany jest w czasie infekcji w większych ilościach, zostaje usunięty.

Sól fizjologiczna dla niemowląt to także idealny środek do przemywania oczu, aby uchronić dziecko przed infekcją.

Oprócz ww. wskazówek ważne jest także nawilżanie pokoju dziecka i wietrzenie, aby zawsze było w nim czyste i świeże powietrze. W ten sposób można pozbyć się zalegających w pokoju wirusów i bakterii. Suche powietrze szkodzi górnym drogom oddechowym dziecka.

2 komentarze:

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!