Zdrowy, śnieżnobiały uśmiech to najlepsza wizytówka dla każdego i karta przetargowa w wielu sytuacjach. Dbanie o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat to gwarancja właśnie takiego uśmiechu. Nie wszyscy mają jednak tyle determinacji, aby wytrwać w codziennej pielęgnacji jamy ustnej na wysokim poziomie.

Dobra pasta to podstawa

Na rynku mamy mnóstwo propozycji, jeśli chodzi o pasty do zębów. Nie warto jednak ufać wszystkim reklamom, ale trzeba skłonić się w stronę tradycji. Uznane marki, które cieszą się popularnością od wielu lat to m.in. Elmex, Lacalout czy Sensodyne. Trzeba bardzo uważać, wybierając dla siebie czy dla domowników pastę do zębów, ponieważ nie dla każdego będzie odpowiadał ten sam produkt. Jedni będą potrzebować pasty do wrażliwych dziąseł i wrażliwego szkliwa, a innym pomoże pasta eliminująca kamień nazębny, Na początku dopiero trzeba zbadać stan swojego uzębienia i później wybierać odpowiednie dla siebie produkty pielęgnacyjne.

Płyn do płukania jamy ustnej

Płyny są różne. Ich przewaga nad pastą do zębów jest taka, że docierają we wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca. Stosowanie płynu to przede wszystkim wzmożona ochrona przed próchnicą, utrzymanie dłużej świeżego oddechu, oraz wyrównywanie pH w jamie ustnej. Można je stosować po szczotkowaniu zębów, ale przede wszystkim zaleca się używanie ich między jednym a drugiem szczotkowaniem. Warto zabierać ze sobą płyn w mniejszej butelce na wyjazdy, gdzie dbanie o higienę jamy ustnej jest często utrudnione.

Szczoteczka do zębów - ale jaka?

Niektórzy muszą używać szczoteczek z miękkim włosiem (przy nadwrażliwości zębów i dziąseł), a drudzy zadecydowanie twardszych. Niedopasowanie szczoteczki do swoje stanu uzębienia może spowodować spore problemy. Bardzo często kupowane są szczoteczki elektryczne, które zapewniają dokładniejsze mycie przestrzeni międzyzębowych dzięki wykonywaniu przez nie ok. 8. tys. ruchów oscylacyjno-rotacyjnych w ciągu 60. sekund. Tego typu szczoteczki doskonale usuwają płytkę nazębną i masują dziąsła. Jeszcze lepsze są szczoteczki soniczne, które wykonują znacznie więcej ruchów na sekundę, bo nawet do 41. tys. Ich końcówki są tak wyprofilowane, aby zabezpieczać dziąsła przed cofaniem się i nadmiernym wycieraniem szkliwa. Oprócz ww. metod na piękny uśmiech trzeba też pamiętać o stosowaniu nici dentystycznych oraz cyklicznych wizytach u stomatologa. Bardzo dobre są także płukanki ziołowe do jamy ustnej, które można stosować profilaktycznie.

1 komentarz:

  1. Co do szczoteczek to ja jestem z tej grupy osób, które muszą używać tylko tych miękkich :)

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!