Dla zdrowia swojego serca i ogólnie układu krążenia można zrobić naprawdę dużo. Sport, dieta, dobry sen i unikanie stresu - to kluczowe elementy, które powinny stać się nawykiem.

Aktywność fizyczna na zdrowe serce

Wystarczy chociaż półgodzinny spacer, aby zyskać dla zdrowia bardzo dużo. Wzmocnienie kości, układu immunologicznego, wsparcie układu nerwowego i spalenie niepotrzebnych kalorii. W czasie wzmożonego wysiłku krew szybciej przepływa przez mięśnie szkieletowe, serce oraz skórę, natomiast wolniej przez wątrobę, nerki i narządy trzewne. Co więcej, tętno, które początkowo wzrasta, w miarę trwania treningu stabilizuje się i nie rośnie. Jeśli ktoś ćwiczy regularnie i wytrzymałościowi, to jeszcze lepiej dla serca. Staje się ono większe i pracuje bardziej ekonomicznie. Mięśnie stają się bardziej ukrwione i dotlenione. Zwiększa się także liczba drobnych naczyń krwionośnych, lepiej przepływa krew przez tętnice i polepsza się również metabolizm cukrów. Oczywiście poprawia się także profil lipidowy, a substancje odżywcze są lepiej wchłaniane.

Co jeszcze warto?

Przede wszystkim trzeba pozbyć się wszelkich używek niszczących zdrowie, tj. filiżanek dziennie). Ryzyko rozwoju chorób serca dotyka tych osób, które cierpią na choroby układu nerwowego, np. depresje. Dlatego też warto starać się wyeliminować stres i zachować optymizm, oraz otaczać życzliwymi ludźmi.

Bardzo ważna jest także dieta, bogata w minerały i witaminy oraz kwasy tłuszczowe omega. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 występują przede wszystkich w tłustych rybach i olejach, np, rzepakowym czy sojowym. Z kolei bardzo dobrym źródłem jednonienasyconych tłuszczów są orzechy i oliwa z oliwek....Dzięki spożywaniu takich produktów można utrzymać niski poziom ciśnienia krwi i niski poziom cholesterolu LDL. Dobra dieta to niższa waga, a wiadomo że otyłość może prowadzić do miażdżycy.

Suplementy diety - arginina

Arginina to aminokwas endogenny, który wytwarzany jest przez organizm człowieka, Z wiekiem jednak jego poziom maleje, dlatego trzeba nastawić się na suplementację i spożywanie produktów, w których występuje. Można go spotkać m.in. w mięsie wołowym, orzechach włoskich, soczewicy, nasionach słonecznika i sezamu oraz migdałach.
Arginina jest bardzo ważna dla organizmu. Zmniejsza lepkość płytek krwi, wspomaga naprawę komórek naczyń krwionośnych, oraz przyspiesza regenerację po wysiłkową. Może również wpłynąć na właściwą syntezę tlenku azotu. Dzięki temu wspomaga terapię przy miażdżycy, przy chorobie wieńcowej, arytmii i nadciśnieniu. Arginina wzmacnia też układ immunologiczny i zdolności psychofizyczne u sportowców.


Oprócz ww. wskazówek trzeba pamiętać o dostatecznej ilości snu oraz kontrolnych badaniach krwi i ciśnienia tętniczego. Optymizm i zdrowy tryb życia to także klucz do lepszego samopoczucia na co dzień.

1 komentarz:

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!