Chore gardło może dać się mocno we znaki. Podrażniona błona śluzowa, spływająca po tylnej ściance gardła ropna wydzielina, problemy z mówieniem i suchy kaszel. To częste objawy przeziębienia, które niestety nie tak łatwo wyeliminować.

Skuteczne domowe sposoby

Na chore gardło często stosuje się różne ziołowe płukanki, sporządzone na bazie szałwii czy rumianku. Wystarczy zaparzyć susz w szklance wrzątku i stosować kilka razy dziennie, aby poczuć ulgę. Tak samo pomocne są inhalacje ziołowe, które skutecznie udrażniają zatkany nos i nawilżają podrażnioną śluzówkę. Na obolałe gardo jest to świetna metoda naturalna, którą warto wypróbować, zanim sięgnie się po leki. Przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie działają m.in. takie zioła jak rumianek, lawenda, szałwia czy majeranek, domowy zabieg, do którego wykonania potrzebna jest tylko miska z gorącą wodą, ręczniki i zioła. To tani i bardzo dobry sposób na różne infekcje górnych dróg oddechowych. Warto zakupić dobrej jakości inhalator, dzięki któremu nawilżanie śluzówki gardła i nosa będzie przebiegało jeszcze przyjemniej i prościej.

Leki z apteki

Czasami trzeba wspomóc się środkami medycznymi. Nie zawsze domowe sposoby pomogą skutecznie zwalczyć infekcje, ale zawsze ją złagodzą. Kiedy gardło jest przesuszone, wtedy trzeba poprosić o tabletki do ssania na bazie porostu islandzkiego, tymianku, podbiału czy prawoślazu. To na chrypkę. Z kolei, gdy gardło nieprzyjemnie drapie, wtedy warto użyć pastylek do ssania, typowo przeciwzapalnych i przeciwbólowych, np. są nimi np.: gardlox, holinex czy strepsils. Można nabyć też preparaty w formie sprayu do gardła, które dokładnie nawilżają śluzówkę i działają przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo. Dobrze też wybierać leki na gardło skomponowane z wyciągów roślinnych i olejków eterycznych, np. tymiankowego, eukaliptusowego, miętowego czy szałwiowego.

Zanim zacznie boleć gardło, warto wzmacniać swoją odporność, szczególnie w czasie jesienno-zimowych chłodów. Wystarczy przygotowywać codziennie napój z miodu, imbiru, cytryny i goździków, lub innych naturalnych surowców, aby stać się bardziej odpornym na wirusy i baterie.


3 komentarze:

  1. Podobno działa woda z solą, ale ja na sobie tego nie stosuję, to wzbudza we mnie pewne odruchy, dzieci nawet tych na kolonii tym nie katowałam. Sama stosuję Strepsils, to najbardziej mi pomaga :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie na ból gardła pomagały ziołowe płukanki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie zawsze pomaga plukanie woda z sola :)

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!