W podstawówce miałam w klasie koleżankę, której nieprzyjemnie pachniało (żeby napisać delikatnie) z ust. Podśmiechiwano się z niej, że brudas, że zębów nie myje itp, ale dopiero jako dorosła zrozumiałam, że to może być nie tylko wynik braku higieny ale także problem zdrowotny. Wtedy nie ma miejsca na śmiechy, żarty, wytykanie palcami i obrażanie.

Przykry zapach z ust potrafi utrudnić kontakty zawodowe i społeczne, obniżyć samoocenę i negatywnie wpływać na samopoczucie. Wiele osób bagatelizuje problem i nie szuka jego rozwiązania. To błędne myślenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Warto poznać przyczynę dolegliwości i pozbyć się problemu.


Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z ust?

Przeważnie winę problemu przykrego zapachu z jamy ustnej przypisuje się nieprawidłowej higienie. Niestety bardzo często nieprzyjemny zapach z ust jest wynikiem choroby. Najczęściej za tego typu problemy odpowiedzialne są:

- choroby układu pokarmowego (problemy z metabolizmem, refluks, zgaga)
- choroby układu oddechowego (zapalenie oskrzeli czy migdałków)
- problemy z wątrobą i nerkami
- predyspozycje genetyczne
- choroby o podłożu stomatologicznym

W przypadku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, na zębach pozostają resztki jedzenia, w których rozwijają się bakterie. To z kolei prowadzi do próchnicy oraz chorób dziąseł. Bakterie i grzyby rozwijają się na języku, na zębach i w ślinie i powodują nieprzyjemny zapach z ust. W przypadku gdy zachowana jest higiena jamy ustnej i nie stwierdzono żadnych chorób zębów, warto udać się do lekarza, który na podstawie badań wyeliminuje lub potwierdzi przyczynę przykrego zapachu z ust.

Nieprzyjemny zapach z usta – jak się go pozbyć?

Podstawową zasadę w walce z przykrym zapachem z jamy ustnej jest dbanie o prawidłową higienę. Regularne, dokładne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej i szczoteczek między zębowych czy korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej to czynności, które uchronią przed rozwojem bakterii. Jeśli nieprzyjemny zapach z ust jest konsekwencją choroby, to konieczne jest przeprowadzenie leczenia. W przypadku chorób zębów w walce z przykrym zapachem powinno pomóc wyleczenie próchnicy, ubytków oraz usunięcie osadu. Na nieprzyjemny zapach z ust poleca się też pastylki do ssania, które pomagają przywrócić świeży oddech, eliminując lotne związki siarki, odpowiedzialne za przykry zapach.

Z tą koleżanką z klasy nie mam styczności w zasadzie od momentu skończenia podstawówki. Mam jednak nadzieję, że pozbyła się tego śmierdzącego problemu ;)

2 komentarze:

  1. Współczuję koleżance tego nieprzyjemnego problemu. Miałam chłopaka, którego gnębiłam o mycie zębów. Kiedyś musiał biedak wracać do domu, ale sama też tego pilnuję u siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na szczęście problem ten mnie nie dotyczy..

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!