Menstruacja to dla wielu kobiet dość trudny czas. Zadbanie o jak najlepszy komfort podczas kilku dni krwawienia jest bardzo ważne. Dobór odpowiednich środków higienicznych także ma duże znaczenie. Jak wybrać odpowiedni tampon? Na co zwrócić szczególną uwagę? 
Tampon, podpaski czy kubeczek menstruacyjny?

Każdy z tych artykułów higienicznych ma swoje zwolenniczki i przeciwniczki.
Po tampon sięgają przede wszystkim kobiety aktywne, uprawiające sport, będące w ciągłym ruchu i często podróżujące. Wynika to z wygody oraz z pewności, że tampon ma większą chłonność niż podpaska. Kubeczek menstruacyjny to rozwiązanie ekologiczne.
Kubeczki w przeciwieństwie do tamponów są wielorazowego użytku. Dla wielu kobiet stanowi to jednak przeszkodę, ze względu na konieczność mycia kubeczka oraz świadomość, że krew przez wiele godzin znajduje się niejako w ciele.
Z kolei podpaska wybierana jest najczęściej przez młode kobiety, które dopiero zaczynają miesiączkować i często z powodu strachu i braku odpowiedniej wiedzy, wybierają nie tampon, lecz podpaskę.
Warto poznać kilka faktów na temat tamponów, by wiedzieć jak dobrać odpowiedni dla siebie oraz jak dbać o higienę w przypadku korzystania z tego typu produktów.

Jak wybrać odpowiedni tampon? Jak aplikować i co ile zmieniać?

Wiele kobiet korzysta z podpasek z powodu niewiedzy na temat innych środków higienicznych stosowanych podczas menstruacji. Tampon ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo wygodny i jeśli dobrze się go zaaplikuje, to jest praktycznie nieodczuwalny. Tampon, w porównaniu z podpaską, jeśli będzie używany według zaleceń, nie przecieknie i nie zostawi śladów na bieliźnie. Można go używać podczas pływania oraz podczas uprawiania sportów.

Aby wybrać odpowiedni tampon należy dobrać właściwy rozmiar. Wybiera się go w zależności od chłonności. W pierwszych dniach krwi jest więcej dlatego warto wybrać tampon o większej chłonności. Jeśli będzie przeciekać, to znak, że wybrano produkt o zbyt małej chłonności.
Tampon zakłada się w dogodnej dla siebie pozycji z zachowaniem wszelkich zasad higieny. Można kupić produkt z aplikatorem, który sprawdzi się szczególnie w miejscach publicznych. Także ze względu na higienę i zdrowie, należy zmieniać tampon średnio co cztery godziny. W nocy można mieć go dłużej, jednak nie więcej niż 8 godzin.

Zużyty produkt wyrzuca się do zwykłych, mieszanych odpadów. Tampony można stosować od pierwszej miesiączki. Są to produkty zgodne ze standardami gwarantującymi bezpieczeństwo stosowania, dlatego bez obaw mogą po nie sięgać kobiety w każdym wieku. 


A Wy co najczęściej wybieracie?


 

5 komentarzy:

  1. Myślę, że każda z nas wybiera to co dla niej najwygodniejsze..

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie wygodniej jest z podpaską jednak :)

    OdpowiedzUsuń
  3. To nie zawsze jest tak, że aktywne kobiety wybierają tampony. Używam podpasek bo jest mi wygodniej. Oczywiście, kiedy jest potrzeba, mam pod ręką też tampony ale unikam ich stosowania z prostej przyczyny. Podczas kuracji przeciwtrądzikowej śluzówki całego ciała są przesuszone i mają tendencje do podrażnień. Niestety z konieczności użyłam wtedy tamponów i skończyło się to u mnie infekcją a także niestety nadżerką... Tampony niestety mogą sprzyjać powstawaniu infekcji :(

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!