Wiele kobiet na kilka dni przed menstruacją zaczyna odczuwać zmiany, które powodują niespotykane w innych dniach zachowania. Nadmierna drażliwość, zatrzymywanie wody w organizmie, apetyt na różne potrawy to objawy, które mogą świadczyć o zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Znacie to? Ja chyba nawet za dobrze - "bez kija nie podchodź" jest wtedy bardzo aktualne a przy okazji zjadłabym wszystko co mam pod ręką.

Czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Kilka dni przed menstruacją to czas, w którym na kobiecy organizm oddziałują hormony, które przyczyniają się do różnych nieprzyjemnych objawów. Zespół napięcia przedmiesiączkowego, zwany także PMS (od angielskiego „premenstrual syndrome”) dotyka kobiety w różnym wieku. Objawy mogą mieć rożny stopień nasilenia i u niektórych kobiet mogą w ogóle się nie ujawnić, a u innych uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zespół napięcia przedmiesiączkowego nie jest oficjalnie uznany za chorobę. Niestety wielu lekarzy bagatelizuje problem i zgłaszane przez pacjentki objawy. Mówi się, że stopień nasilenia objawów w PMS zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od wrażliwości na hormony. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne oraz kondycja układu nerwowego. Warto wiedzieć jakie są objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, by móc podjąć kroki zmierzające do zmniejszenia ich nasilenia lub do całkowitego wyeliminowania.

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jak leczyć PMS?

Jeśli objawy są nasilone, a normalne funkcjonowanie jest utrudnione, to warto zasięgnąć porady lekarza, który może zlecić np. badania hormonalne. Zespół napięcia przedmiesiączkowego u każdej kobiety może objawiać się inaczej. Co ciekawe u jednej kobiety co miesiąc mogą pojawiać się inne objawy o różnym stopniu nasilenia. Do najczęstszych objawów zalicza się:

- zatrzymywanie wody w organizmie
- drażliwość
- nieuzasadniony gniew
- stany depresyjne
- bóle piersi, głowy i stawów
- objawy ze strony układu pokarmowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to stan, w którym kobieta po prostu czuje się o wiele gorzej niż w inne dni. Pogorszenie samopoczucia, bóle, biegunki, nadwrażliwość na bodźce mogą utrudnić pracę oraz wykonywanie codziennych czynności. W przypadku gdy objawy są nasilone, lekarz może na podstawie badań zalecić terapię hormonalną. W niektórych przypadkach stosowane są też leki antydepresyjne. Warto też sięgnąć po suplementy diety polecane kobietom cierpiącym na zespół napięcia przedmiesiączkowego. 

Dopada Was PMS czy raczej jest Wam obcy?

 

5 komentarzy:

 1. Oj pamiętam! Do dziś mi zostało, chociaż ostatnią miałam 15 lat temu :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj drażliwość to zdecydowanie u mnie występuje i ból piersi reszta raczej mnie nie dotyczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawy temat, nie mam większego problemu z samym PMS, ale z kobiecymi sprawami już tak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście nie dokucza mi ten problem, chociaż nie powiem, czasami jestem nieco drażliwa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

  Giaonhan247 chuyên dịch vụ vận chuyển hàng đi mỹ cũng như dịch vụ ship hàng mỹ từ dịch vụ nhận mua hộ hàng mỹ từ website nổi tiếng Mỹ là mua hàng amazon về VN uy tín, giá rẻ.

  OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!