Choroba przewlekła, niebezpieczna, o bolesnych i uciążliwych objawach. Atakuje nie tylko stawy, ale również narządy. Nieleczona może mieć bardzo poważne konsekwencje. Reumatoidalne zapalenie stawów, bo o nim mowa, to choroba, której objawów nie należy lekceważyć. Wielokrotnie widziałam osoby z guzkami przy stawach u rąk, wykrzywionymi palcami na skutek właśnie tej choroby, która nieleczona może być nawet śmiertelna. Tym bardziej nie wolno jej lekceważyć!
Przyczyny i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, w której wewnątrz stawu pojawia się stan zapalny. Atakowane są chrząstki, kości, więzadła i ścięgna. W konsekwencji może dojść do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia stawu. Powstają zwyrodnienia, które wpływają na ograniczenie ruchów. Wśród najczęstszych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów wymienia się silny ból stawów i sztywność stawów uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie, obrzęk rąk i stóp oraz stany zapalne stawów.

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Na jej rozwój ma jednak wpływ kilka czynników:
- uwarunkowania genetyczne – ryzyko zachorowania na RZS jest większe 2-5 krotnie w przypadku dzieci, których rodzice cierpią na te przypadłość
- zakażenie wirusowe lub bakteryjne, które wywołuje stan zapalny stawów
- uszkodzenie układu odpornościowego

Na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Często choroba pojawia się u pacjentów zmagających się z bardzo silnym stresem. Palenie papierosów również może sprzyjać rozwojowi choroby.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?

Nie należy lekceważyć objawów choroby. Na początku mogą one przypominać przeziębienie. Ale gdy ogólnemu osłabieniu organizmu, gorączce i bólowi mięśni towarzyszą silne bóle stawów, obrzęki, sztywność stawów i ograniczenie ruchomości, to warto natychmiast udać się do lekarza reumatologa. Podstawowym doraźnym środkiem przy walce z RZS są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak Aleve, Anapran czy Nalgesin, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Pacjentom zleca się badania laboratoryjne, które pozwalają rozpoznać i ocenić stopień zaawansowania choroby. Aby wykluczyć inne choroby stawów zleca się też badania krwi, moczu i płynu stawowego. Reumatoidalne zapalenie stawów leczy się także przy pomocy rehabilitacji. W niektórych przypadkach konieczne są zabiegi chirurgiczne. Pacjenci chorujący na RZS muszą liczyć się z częstymi i regularnymi wizytami u reumatologa oraz rehabilitanta. Wczesne rozpoznanie choroby pozwoli zapobiec jej rozwojowi, a odpowiednio dobrane leczenie może uchronić przed nieodwracalnymi zmianami.

6 komentarzy:

 1. Warto też dodać, że zachorować można w każdym wieku ;) To choroba kojarzona głównie z osobami starszymi, a szczyt zachorowań przypada chyba na 20-30 lat :) Leczę się na coś z tej autoimmunologicznej gromadki :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, może to dlatego, że widziałam same starsze osoby z tą chorobą :/
   Autoimmunologiczna choroba i mnie dotyczy niestety

   Usuń
 2. oho, niestety ale chyba to akurat coś dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Choruję na RZS od 14 r.ż. i przy dobrym lekarzu objawy mogą się cofnąć do prawie niezauważalnych. Bo niestety RZS całkowicie wyleczyć się ie da.

  OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!