Kiedy Twoje dziecko głośno płacze, nie przesypia nocy, a w przypadku niemowlaków – podkurcza nóżki, możesz podejrzewać, że zmaga się z bólem brzuszka. Tak jak każdemu rodzicowi, z pewnością zależy Ci, by oszczędzić mu nieprzyjemności. Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie sobie z nimi poradzić. 


Ból brzucha u najmłodszych – możliwe przyczyny

Zanim zdecydujesz, co na ból brzucha u dziecka najlepiej zastosować, musisz zdefiniować jego źródło. Najczęściej spotykaną przyczyną tej dolegliwości u niemowląt jest kolka, która nieco rzadziej pojawia się także u starszych dzieci. Bezpośrednia przyczyna kolki leży w niedojrzałości układu pokarmowego maluszka, a jej objawy mogą zostać załagodzone poprzez zmianę diety karmiącej piersią matki. Ból brzucha może być także objawem zaparcia, któremu towarzyszą także wzdęcia. Tego rodzaju problem jest stosunkowo łatwy do zweryfikowania poprzez kontrolę wypróżnień dziecka i może wymagać zmiany jego diety. Kolejna prawdopodobna przyczyna bólu to biegunka – zwykle wywoływana nietolerancją pokarmową, w wielu przypadkach związaną z rozszerzaniem diety niemowlaka, lub zwykłą infekcją. W każdym wypadku zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na podawany dziecku pokarm, a w sytuacji nieustępującego przez dłuższy czas problemu – konsultację lekarską.

Co na ból brzucha u dziecka stosować?

W leczeniu tej dość powszechnej dolegliwości najlepiej postawić oczywiście na domowe, naturalne metody. W przypadku kolki jelitowej u najmłodszych dzieci pomocne okazują się delikatne masaże brzuszka lub wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego. Kiedy przyczyną bólu brzucha jest zatwardzenie, masaż także spełni swoją rolę. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię nawadniania malucha. Jeżeli zastanawiasz się, co na ból brzucha u dziecka zastosować w przypadku biegunki, zacznij od położenia ciepłego kompresu na jego brzuszek. To działanie powinno przynieść maluchowi szybką ulgę. Ciekawym sposobem na załagodzenie bólu brzucha jest wykonanie masażu stóp. Znajdujące się w nich zakończenia nerwowe ulegają stymulacji, co może wpłynąć na redukcję dolegliwości bólowych w różnych rejonach działa – za rejon brzucha odpowiedzialna jest środkowa część lewej stopy. Kolejnym sprawdzonym sposobem na zażegnanie problemu jest podawanie maluchowi herbatki z kopru włoskiego lub spożywanie jej przez karmiącą matkę. Napój wykazuje działanie rozkurczające oraz wiatropędne, skutecznie przynosząc ulgę w bólu brzucha także najmłodszym.

3 komentarze:

  1. Herbatki z kopru włoskiego nie należy podawać, https://dziecisawazne.pl/dlaczego-nalezy-unikac-naparu-z-kopru-wloskiego/

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, też coś słyszałam, że tej herbatki z kopru podawać nie można..

    OdpowiedzUsuń
  3. Z takimi małymi dziećmi to faktycznie nie wiadomo co podawać. Ale się cieszę, że ten czas już za mną.

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!