Niewiele osób przyjmujących suplementy ma świadomość, że lecytyna to naturalny składnik każdej komórki ludzkiego organizmu. W celach medycznych pozyskuje się ją z oleju roślinnego lub żółtek jaj. Dlaczego jest tak chętnie suplementowana i jakie funkcje wspiera jej przyjmowanie?

Lecytyna – szerokie zastosowanie

Wbrew powszechnemu przekonaniu lecytyna to nie tylko suplement dla seniorów. Oczywiście, jej pierwszą i najlepiej znaną właściwością jest wspomaganie pamięci i koncentracji, zalecane zwłaszcza osobom starszym. Pomaga również ludziom w każdym wieku, szczególnie w okresie intensywnej aktywności umysłowej. Właśnie dlatego coraz częściej wybierana jest przez studentów. To jednak dopiero początek jej zastosowań. Lecytyna wspiera bowiem prawidłową pracę układu nerwowego, która przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu. Co więcej, „uwrażliwia” nas na działanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Wśród mniej znanych właściwości lecytyny wymienia się ponadto wspomaganie pracy układu pokarmowego, czynną ochronę wątroby oraz żołądka i pozytywny wpływ na zwiększanie wydolności organizmu (zarówno fizycznej, jak i umysłowej). Jej obecność wspomaga także wchłanianie witamin oraz wspiera regenerację, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym. Jak widać, jej przyjmowanie może okazać się przydatne nie tylko seniorom, ale także młodszym pacjentom, zwłaszcza w okresie wzmożonej aktywności.

Zasady suplementacji lecytyny

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu suplementacji lecytyny warto zasięgnąć porady lekarskiej – w związku z tym, że w naturalny sposób ten składnik znajduje się w naszym codziennym pożywieniu, przyjmowanie dodatkowych dawek nie zawsze okazuje się zasadne. W aptekach bez problemu znajdziemy wiele preparatów z zawartością lecytyny, takich jak na przykład Doppelherz Aktiv,Vita Buerlecithin czy Lecytyna 1200 mg. Ich przyjmowanie zależne jest od formy – występują bowiem zarówno w kapsułkach, jak i w płynie – oraz od indywidualnych zaleceń lekarskich, które w każdym wypadku należy respektować. Nigdy nie powinno jednak przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny sięgać po suplementy z dodatkiem lecytyny bez konsultacji ze specjalistą. Innym przeciwwskazaniem do stosowania określonego preparatu zawierającego ten cenny dodatek może być nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników – dlatego przed spożyciem suplementu należy zawsze dokładnie zapoznać się z treścią ulotki.

3 komentarze:

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!