Krew pojawiająca się podczas szczotkowania zębów to widok, którego każdy z nas wolałby uniknąć. Często zdarza się, że nie znamy przyczyn problemu, a tym bardziej nie mamy pomysłu na jego rozwiązanie. Spieszymy z pomocą, dzieląc się naszymi sprawdzonymi sposobami na krwawiące dziąsła. 

Skąd biorą się choroby dziąseł?

Przyczyn problemów z delikatnymi dziąsłami może być bardzo wiele – czasami wystarczy nawet zbyt intensywne szczotkowanie zębów. Niestety, w wielu przypadkach źródło kłopotów leży znacznie głębiej. Regularnie krwawiące dziąsła mogą oznaczać, że zmagamy się ze znaczącym niedoborem witamin (zwłaszcza witaminy K), stanem zapalnym lub paradontozą. Wśród potencjalnych problemów powiązanych z tą przypadłością wymienia się także cukrzycę, problemy z krzepliwością krwi czy choroby wątroby. W każdym przypadku podstawę leczenia powinno stanowić przede wszystkim rozpoznanie przyczyny tej uciążliwej dolegliwości.

Krwawiące dziąsła – sposoby na zażegnanie problemu

Przede wszystkim podobnym przypadkom najlepiej jest zapobiegać – choćby poprzez przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Regularne, dokładne i jednocześnie delikatne szczotkowanie zębów (2-3 razy dziennie) oraz wybór odpowiedniej pasty to podstawa. Najlepiej wybrać taką, która zawiera w swoim składzie fluor, hamującą krwawienie korę dębu oraz regenerującą alantoinę. Równie istotne jest stosowanie nici dentystycznej oraz bakteriobójczych płynów. Jeżeli problem krwawienia nie jest dla nas nowością, warto zapoznać się z całym szeregiem sposobów niosących ukojenie jamie ustnej. Wśród najchętniej stosowanych domowych metod na krwawiące dziąsła wymienia się ziołowe płukanki do ust na bazie szałwii lub rumianku – posiadają nie tylko działanie odkażające, ale także łagodzące stany zapalne. Doskonale sprawdzają się także płukanki z dodatkiem antybakteryjnej chlorheksydyny. Innym sposobem na ulgę może być zastosowanie kojącego żelu z aloesu lub olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego lub goździków. Często poleca się także płukanki na bazie soli lub wody utlenionej – składników, które powinny bez problemu znaleźć się w każdym domu i dobrze posłużyć osobie zmagającej się z krwawieniem dziąseł. Oczywiście zalecane jest także stosowanie specjalistycznych preparatów wspomagających walkę z tą dolegliwością. W przypadku, gdy powyższe metody nie przyniosą poprawy, konieczna jest wizyta u periodontologa, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem chorób dziąseł.

3 komentarze:

  1. U mnie pomoglo zmiana szczoteczki na bardzo delikatna :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak jak koleżanka powyżej napisała u mnie również pomogła zmiana na szczoteczkę Soft i delikatniejszą pastę do zębów :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja zawsze używałam zbyt twardych szczoteczek do zębów, przez co te dziąsła mi krwawiły. Teraz tego problemu nie ma :)

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!