Ból gardła to problem, który potrafi utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Często sięgamy po leki lub inne znane metody uśmierzenia bólu, zanim jeszcze zlokalizujemy jego faktyczne źródło. Jak postępować i czym płukać gardło, by sobie nie zaszkodzi?

Leczenie bólu gardła – najczęstsze błędy

Kiedy przychodzi ból, stawiamy na szybkie i silne działanie, często zapominając przy tym o rozsądku. Dopiero później zadajemy sobie pytania: jakie pastylki zastosować, czym płukać gardło, czy warto stosować inhalacje? Niezależnie od skuteczności stosowanych leków czy naturalnych preparatów musimy mieć na uwadze błędy najczęściej popełniane przez osoby zmagające się z bólem gardła. Po pierwsze – żadna metoda leczenia nie przyniesie efektów, o ile nie zadbamy przy tym o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów i nawilżenie śluzówki. Kolejnym błędem jest ograniczenie spożywania pokarmu w czasie choroby. Pomimo bólu przy przełykaniu konieczne jest dostarczanie organizmowi cennych składników odżywczych i witamin w celu szybszej regeneracji. Czego absolutnie należy unikać? Nie tylko palenia wyrobów tytoniowych, które w każdym wypadku szkodzą zdrowiu, a ponadto wysuszają śluzówkę, ale także przyjmowania dużych ilości leków na przeziębienie (wykazują często podobne działanie).

Uciążliwy ból – czym płukać gardło? Naturalne sposoby

Nie każdy przypadek bólu gardła wymaga sięgnięcia po preparaty dostępne w aptece. Wiele z nich mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki – należy tylko odpowiednio je zastosować. Wśród najpopularniejszych sposobów na ból gardła wymienić można żucie goździków, o działaniu przeciwbólowym i odkażającym, spożywanie herbaty z łagodzącym miodem czy mleka z dodatkiem czosnku, który sprzyja walce z infekcją. Za najskuteczniejszy sposób uznaje się jednak płukanki. Czym płukać gardło, by jak najszybciej uporać się z jego bólem? Roztwór przyrządzony z łyżeczki wody utlenionej i połowy szklanki wody doskonale sprawdzi się w przypadku infekcji dotykających także naszych dziąseł, jednak nie może być stosowany zbyt często. Innym popularnym sposobem jest płukanie gardła wodą z dodatkiem soli, które choć może wiązać się z nieprzyjemnymi doznaniami smakowymi, zmniejsza stan zapalny oraz zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Woda z sodą oczyszczoną jest natomiast świetnym sposobem na szybkie przeciwdziałanie bólowi i zwalczanie stanu zapalnego. Wiele osób poleca także płukanki ziołowe na bazie szałwii lub rumianku, które skutecznie odkażają gardło oraz redukują jego obrzęk. Ostateczny wybór metody to kwestia indywidualna – pewnym jest, że zawsze warto w pierwszej kolejności skorzystać z tych naturalnych.

2 komentarze:

  1. Kiedys mialam czeste anginy i pomagalo mi plukanie gardla woda utleniona z woda normalna i woda z sola ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie zawsze płukanki ziołowe przynosiły ulgę :)

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!