poniedziałek, 18 listopada 2019

Czym płukać gardło, by go nie podrażnić?

Ból gardła to problem, który potrafi utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Często sięgamy po leki lub inne znane metody uśmierzenia bólu, zanim jeszcze zlokalizujemy jego faktyczne źródło. Jak postępować i czym płukać gardło, by sobie nie zaszkodzi?

Leczenie bólu gardła – najczęstsze błędy

Kiedy przychodzi ból, stawiamy na szybkie i silne działanie, często zapominając przy tym o rozsądku. Dopiero później zadajemy sobie pytania: jakie pastylki zastosować, czym płukać gardło, czy warto stosować inhalacje? Niezależnie od skuteczności stosowanych leków czy naturalnych preparatów musimy mieć na uwadze błędy najczęściej popełniane przez osoby zmagające się z bólem gardła. Po pierwsze – żadna metoda leczenia nie przyniesie efektów, o ile nie zadbamy przy tym o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów i nawilżenie śluzówki. Kolejnym błędem jest ograniczenie spożywania pokarmu w czasie choroby. Pomimo bólu przy przełykaniu konieczne jest dostarczanie organizmowi cennych składników odżywczych i witamin w celu szybszej regeneracji. Czego absolutnie należy unikać? Nie tylko palenia wyrobów tytoniowych, które w każdym wypadku szkodzą zdrowiu, a ponadto wysuszają śluzówkę, ale także przyjmowania dużych ilości leków na przeziębienie (wykazują często podobne działanie).

Uciążliwy ból – czym płukać gardło? Naturalne sposoby

Nie każdy przypadek bólu gardła wymaga sięgnięcia po preparaty dostępne w aptece. Wiele z nich mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki – należy tylko odpowiednio je zastosować. Wśród najpopularniejszych sposobów na ból gardła wymienić można żucie goździków, o działaniu przeciwbólowym i odkażającym, spożywanie herbaty z łagodzącym miodem czy mleka z dodatkiem czosnku, który sprzyja walce z infekcją. Za najskuteczniejszy sposób uznaje się jednak płukanki. Czym płukać gardło, by jak najszybciej uporać się z jego bólem? Roztwór przyrządzony z łyżeczki wody utlenionej i połowy szklanki wody doskonale sprawdzi się w przypadku infekcji dotykających także naszych dziąseł, jednak nie może być stosowany zbyt często. Innym popularnym sposobem jest płukanie gardła wodą z dodatkiem soli, które choć może wiązać się z nieprzyjemnymi doznaniami smakowymi, zmniejsza stan zapalny oraz zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Woda z sodą oczyszczoną jest natomiast świetnym sposobem na szybkie przeciwdziałanie bólowi i zwalczanie stanu zapalnego. Wiele osób poleca także płukanki ziołowe na bazie szałwii lub rumianku, które skutecznie odkażają gardło oraz redukują jego obrzęk. Ostateczny wybór metody to kwestia indywidualna – pewnym jest, że zawsze warto w pierwszej kolejności skorzystać z tych naturalnych.

2 komentarze :

  1. Kiedys mialam czeste anginy i pomagalo mi plukanie gardla woda utleniona z woda normalna i woda z sola ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie zawsze płukanki ziołowe przynosiły ulgę :)

    OdpowiedzUsuń

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...