Alarmujące symptomy ze strony maluszka to dla młodych rodziców prawdziwe chwile grozy. Kiedy sytuacja staje się niebezpieczna dla niemowlaka? Co zrobić, gdy znacznie wzrośnie temperatura ciała dziecka, a kontakt z lekarzem okazuje się niemożliwy? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z gorączką. 

Wysoka gorączka u niemowlaka – możliwe przyczyny

Nagły wzrost temperatury ciała u małych dzieci kojarzony jest przede wszystkim z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, którym zwykle towarzyszy cały szereg innych objawów. Przyczyn takiego stanu może być jednak o wiele więcej. Gorączka u niemowlaka często bywa efektem ubocznym ząbkowania, które jest dla maluchów bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem – zaobserwujemy wówczas, że dziecko bierze do buzi różne przedmioty, próbując pocierać obrzmiałe dziąsła. Inną przyczyną podwyższonej temperatury może być infekcja układu moczowego, występująca znacznie częściej w przypadku dziewczynek. W tej sytuacji konieczna może okazać się terapia antybiotykowa. Rzadziej spotykanym źródłem wystąpienia gorączki u niemowlaka jest posocznica, czyli szczególnie niebezpieczne zakażenie, które może zagrażać w życiu dziecka. Na szczęście w większości przypadków wystąpienie tego zjawiska nie jest niebezpieczne, o ile podejmiemy działania dążące do zbicia gorączki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w kwestii postępowania należy skonsultować problem z lekarzem.

Szybkie i sprawdzone sposoby na gorączkę u malucha

Mówiąc o zjawisku, jakim jest gorączka u niemowlaka, musimy pamiętać, że prawidłowa temperatura ciała maluszków wynosi nawet do 37,5ºC. Ze stanem alarmującym mamy do czynienia wówczas, gdy temperatura wzrośnie do 38ºC – należy wówczas podjąć działania dążące do jej zbicia. Podstawą postępowania jest podawanie dziecku dużej ilości płynów – najlepiej w postaci herbatek dla najmłodszych lub soków owocowych rozcieńczonych wodą. Zadbać należy także o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch. Szczególnie wysoka gorączka może wymagać zastosowania chłodnych okładów na czoło i pachwiny dziecka. Możliwe jest także przygotowanie dla malucha wychładzające kąpieli, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – pod żadnym pozorem woda nie może być zimna! Jeżeli zastosowane metody nie przyniosą pożądanych działań, konieczne będzie podanie dziecku leku w postaci paracetamolu lub ibuprofenu. Należy jednak mieć na uwadze, by nie przekroczyć zalecanej dawki spożycia i postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce.

3 komentarze:

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!