Zaczerwienione, krwawiące przy myciu zębów dziąsła, nadwrażliwość na gorące i zimne potrawy oraz nieprzyjemny zapach z ust to typowe objawy zapalenia dziąseł. Ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć wiele przyczyn – pojawia się u pacjentów w różnym wieku i w każdym przypadku wymaga interwencji. 


Skąd bierze się zapalenie dziąseł? Jak mu zapobiegać?

Przyczyn chorób jamy ustnej możemy szukać nie tylko wśród kwestii dotyczących jej higieny, ale także znacznie dalej – często odpowiadają za nie takie aspekty jak nieodpowiednia dieta czy uszkodzenia mechaniczne. Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest jednak odkładanie się płytki nazębnej, a więc nieprawidłowe szczotkowanie zębów czy niestosowanie się do ogólnych zasad higieny jamy ustnej. Zbyt mocne szczotkowanie także bywa niebezpieczne – może bowiem prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, które zagrażają zdrowiu delikatnych dziąseł. Za pojawienie się problemu, jakim jest zapalenie dziąseł, może odpowiadać nie tylko ogólny stan zdrowia, ale również skład przyjmowanych leków. Pierwszy krok do zapobiegania wystąpieniu stanu zapalnego to stosowanie się do wskazówek stomatologów i przyjmowanie odpowiedniej ilości witamin B oraz C, których braki mogą prowadzić do osłabienia dziąseł.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Po zidentyfikowaniu objawów zapalenia dziąseł należy jak najszybciej podjąć jego leczenie. Pierwszym krokiem do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej jest dokładne usunięcie odpowiedzialnego za problem kamienia nazębnego. Następnie kroki będą zależeć już od stopnia rozwoju choroby. W wielu przypadkach zapalenie dziąseł należy skonsultować ze specjalistą w celu określenia stadium jego zaawansowania, ewentualnego zlecenia dodatkowych badań czy nawet przepisania antybiotyku. Lekarz może przepisać pacjentowi specjalne wkładki dodziąsłowe, żele i płukanki, lecz nie zawsze jest to konieczne. Co z domowymi sposobami? Wśród najskuteczniejszych metod stosowanych przez entuzjastów samodzielnego leczenia wymienia się płukanie jamy ustnej ziołowymi płukankami na bazie rumianku, tymianku lub szałwii, doskonale sprawdza się także nalewka z kory dębu. Innym wartym wypróbowania sposobem jest smarowanie dziąseł żelem z aloesu, który poza działaniem łagodzącym wykazuje także właściwości przeciwbakteryjne. Polecane jest także stosowanie łagodzącego ból i hamującego krwawienie olejku goździkowego lub żucie całych goździków. W każdym przypadku zaleca się jednak skonsultowanie problemu z lekarzem, który najlepiej oceni, w jakim stopniu zapalenie dziąseł zagraża naszemu zdrowiu.


1 komentarz:

Nie proś o wzajemne obserwowanie - zaglądam na blogi osób komentujących :)

UWAGA! Usuwam komentarze z podlinkowanymi słowami kluczowymi!